Polityka

Mateusz Gwóźdź ambasadorem Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej w Zawierciu

Klaster Innowacji Społecznych rozpoczyna w powiecie zawierciańskim realizację projektu “Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza 2.0”. W Zawierciu ambasadorem został Mateusz Gwóźdź. W dalszym ciągu poszukujemy jednak ambasadorów w pozostałych miejscowościach.

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza 2.0 ma na celu promowanie wiedzy na temat tej formy demokracji bezpośredniej w 66 miastach w całej Polsce. Zadaniem projektu jest umożliwienie mieszkańcom łatwiejszego przygotowania obywatelskich projektów uchwał.

Co wydarzy się w projekcie? Na samym początku każdy uczestnik zostanie przeszkolony z zakresu prowadzenia kampanii społecznej, form partycypacji społecznej, a w szczególności z zakresu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Następnie uczestnicy zaplanują i przeprowadzą wydarzenie, na którym przedstawią najważniejsze kwestie związane z procedurą obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, zachęcając do aktywności obywatelskiej mieszkańców. Lokalni liderzy będą także wspomagać pomysłodawców w przygotowaniu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w swoim mieście.

W ramach projektu powstał portal informujący o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej. Portal ten jest skutecznym narzędziem pomagającym przygotować obywatelskie projekty uchwał. Znajdują się na nim wszystkie niezbędne dokumenty, które każdy mieszkaniec będzie mógł wykorzystać przy procedurze związanej z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą.

Ambasadorem Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej 2.0. w Zawierciu został Mateusz Gwóźdź. Nastolatek jest członkiem Zawierciańskiego Forum Młodzieży, który mocno angażuje się w życie społeczne miasta.  

- Uważam, że to bardzo ważne, aby uświadamiać obywateli jakie mają możliwości wpłynięcia na swoje środowisko lokalne. Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza i kampania społeczna wokół niej pozwala na to. Nie każdy obywatel wie, że może wywrzeć wpływ na swój samorząd i osiągnąć to, co dla niego ważne. Staramy się im to przekazać w jak najprostszy sposób - mówi Mateusz Gwóźdź, ambasador Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej 2.0. w Zawierciu. - Złożyłem już do rady miejskiej wniosek o podjęcie tego programu w Zawierciu. To konieczne, aby mógł on zadziałać u nas - dodaje.

Kolejnym etapem jest podjęcie uchwały w tej sprawie przez radę miejską w Zawierciu. Warto dodać, że w dalszym ciągu poszukiwani są ambasadorzy z pozostałych miejscowości w powiecie zawierciańskim.

- Mam nadzieję, że współpraca naszego ambasadora z radą miejską będzie owocna. Poszukujemy także lokalnych ambasadorów w pozostałych miejscowościach powiatu zawierciańskiego. W szczególności w miastach. Mogą to być osoby w każdym wieku. Ważne, aby były zaangażowane w życie społeczne swojego miasta. Szukamy osób, które pomogą nam uświadamiać mieszkańców, że dzięki Obywatelskiej Inicjatywie Uchwałodawczej będą mieli wpływ na rozwój swojej miejscowości - dodaje Dylan Błażejowski, koordynator projektu.

Jeżeli jesteś zainteresowany wzięciem udziału w projekcie, możesz się skontaktować mailowo z koordynatorem projektu Dylanem Błażejowskim (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Pamiętaj, że i Ty możesz zostać lokalnym ambasadorem Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej 2.0!

Comments powered by CComment

bytomski logo pelen kolor beta

Jura24 - portal internetowy miasta Zawiercie oraz powiatu zawierciańskiego. Twoje codzienne źródło informacji.

Media społecznościowe

© 2020 © Media operator - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Search