Powiat

Podróże z Zawiercia do Częstochowy zajmą mniej czasu

Jeszcze w tym roku ma zakończyć się modernizacja odcinka linii kolejowej nr 1 pomiędzy Zawierciem, a Częstochową. Inwestycja za 370 mln złotych spowoduje m.in. zwiększenie komfortu pasażerów i skrócenie czasu podróży.

Modernizacja odcinka linii kolejowej nr 1 pomiędzy Zawierciem, a Częstochową to jedna z większych inwestycji prowadzonych przez PKP PLK S.A. Koszt inwestycji to około 370 mln złotych. Aż 200 mln złotych pochodzi z dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt zostanie zakończony jeszcze w 2020 roku.

Dzięki inwestycji pociągi kursują już po dwóch nowych torach na odcinkach Częstochowa-Poraj i Myszków-Zawiercie. Łącznie to 70 km nowej sieci trakcyjnej i urządzenia sterowania. W Poraju powstała nowa nastawnia z nowoczesnymi urządzeniami, które poprawią bezpieczeństwo ruchu kolejowego.

- Coraz lepsze i dostępniejsze podróże koleją na trasie Częstochowa – Zawiercie oraz na sieci kolejowej województwa śląskiego, to m.in. efekt realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projektów unijnych. Konsekwentnie realizujemy rozpoczęte inwestycje, wykorzystujemy środki unijne i ogłaszamy przetargi na nowe zadania – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Jakie korzyści przyniesie modernizacja linii kolejowej nr 1? Przede wszystkim podróże pomiędzy Zawierciem, a Częstochową będą sporo krótsze. PKP PLK S.A. zakłada, że pociągi zwiększą prędkość do 160 km/h i pozwoli to na skrócenie czasu podróży do 40 minut. Ponadto, modernizację przeszły perony w Częstochowie-Rakowie i Korwinowie, przystanki Myszków-Światowid, Myszków-Mrzygłód i Zawiercie-Borowe Pole oraz stacja Myszków. Perony są teraz wyższe i lepiej oświetlone. Mają antypoślizgową powierzchnię. Zamontowano także nowe wiaty, ławki oraz urządzenia do głosowego wygłaszania komunikatów.

Comments powered by CComment

bytomski logo pelen kolor beta

Jura24 - portal internetowy miasta Zawiercie oraz powiatu zawierciańskiego. Twoje codzienne źródło informacji.

Media społecznościowe

© 2020 © Media operator - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Search